Smart Missile

$16,500 inc gst
Unbeaten at two winning the Breeder’s Plate and then the G2 Todman. At three, a G3 winner and a close second in the G1 Golden Rose. Sire of 22 stakes winners so far. That's as many as Not A Single Doubt and more than Hinchinbrook, Nicconi, Street Boss and Written Tycoon at the same stage of their careers.

Race Record

Age Starts 1st 2nd 3rd 4th
Two 2 2 - - -
Three 4 1 1 - -
Total 6 3 1 - -
At two
    • 1stTodman S G2, 1200m, Rosehill, beating Sepoy, Foxwedge.
    • 1stBreeders Plate L, 1000m, Randwick.
At three
    • 1stRun To The Rose G3, 1200m, Rosehill, beating Foxwedge, Helmet.
    • 2ndGolden Rose G1, 1400m, Rosehill, beaten a short-neck, beating Foxwedge, Helmet.

Pedigree

Smart Missile – higher-rated than his dam’s half-brother Northern Meteor – is from one of the great stallion-making families of the modern thoroughbred: the Rough Shod clan of Sadler’s Wells, Fairy King and Nureyev.

By FASTNET ROCK Champion, Lightning S G1, etc. Champion sire three times in Australia and Hong Kong f 134 Stakes winners, 84 Group winners, 34 G1 winners, including ATLANTIC JEWEL (Champion, Thousand Guineas G1), FIRST SEAL (Champion, Flight S G1), ROCK 'N' POP (Champion, NZ 2,000 Guineas G1), CATCHY (Blue Diamond S G1), AVANTAGE (Manawatu Sires' Produce S G1), Fascinating Rock (Champion S G1), MOSHEEN (Victoria Oaks G1), etc.

1st dam Comical Smile by Comic Strip. Unraced. Dam of 8 foals, 6 torace, 5 winners:
   SMART MISSILE Todman S G2, Run To The Rose S G3, Breeders’ Plate, 2nd Golden Rose G1. Sire.
   SURGE AHEAD (g by Danehill Dancer) 5 wins, 3 to 6, Connoisseur S, 3rd Alister Clark S G2.
   KISS FROM A ROSE (f by Encosta de Lago) 4 wins at 3 and 4, Triscay S, 3rd Wiggle H, Nivison.
   EMOTIONAL OUTBURST (g by Johannesburg) 5 wins, 3 to 8.

   POTENT FORCE (g by Fastnet Rock) Winner at 3.

2nd dam Explosive by Fappiano. 2 wins at 3, 2nd Prairie Dawn S. Dam of 7 runners, 6 winners:
   NORTHERN METEOR (c by Encosta de Lago) 3 wins at 3, Ascot Vale S G1, Brian Crowley S, 2nd TJ Smith S G1. Sire.
   QUEEN OF THE HILL (f by Danehill) 5 wins, 2 to 4, Thoroughbred Club S G3, How Now S G3, Talindert S, 2nd Plate G3. Dam of:
      Explosive Mischief (g by More Than Ready) 3rd Macau Four-Year-Old Prelude.
   RABBUKA (g by Giant’s Causeway) 16 wins, 3 to 11, Festival S, Frank Underwood Cup, 2nd Chairman’s H G3, Peter Gallagher S.
   Justlikedawg (c by Unaccounted For) 4 wins at 3 and 4, 2nd South Mississippi Owners and Breeders S. Sire.
   My Moccasin (f by Belong To Me) Dam of:
      Shawnee Girl (f by Encosta de Lago) 3rd Magic Night S G2. Dam of:
        Oklahoma Girl
(f by Fastnet Rock) 2nd Roses S G2, 3rd
Queensland Oaks G1.

3rd dam SCUFF by Forli. Kilijaro S, etc. Half-sister to APALACHEE G1, Champion at 2, sire; BELTED EARL G3, Champion sprinter, sire;
FLIPPERS G3, dam of HAIL ATLANTIS G1, dam of STORMY ATLANTIC sire. Out of MOCCASSIN Horse of the Year; sister to RIDAN Champion at 2, sire; Thong dam of THATCH G1, sire, grandam of NUREYEV G1, leading sire, third dam of SADLER’S WELLS G1, Champion sire, FairyKing, leading sire. Dam of 6 runners, 4 winners:
   EBROS (c by Mr Prospector) Round Table H G2, Arlington Heights
   S, Mongo S, 3rd Prix de Cabourg G3. Sire

Conformation

‘A striking horse. A good size, slightly bigger than average, a lovely shape with length and power through both his shoulders and hindquarters. He moves efficiently and has a strong, masculine head with a kind eye. Plenty of bone, tidy through his knees and has good feet. Quite big, but so well-balanced.’ Olly Tait

Progeny

Firmly established as one of the leading sires. Consistently in the Top 10 by winners and in the Top 20 by stakes winners and earnings. progeny includeincluding G1 winner Maid Of Heaven and G1 performers Crosshaven, Missile Mantra and I’ll Have A Bit.

BEST PROGENY (with sire of dam and second dam)

MAID OF HEAVEN (15f, Dehere, Aloe). 2 wins from 1250m to 2000m, A$337,340, 1st ATC Spring Champion S., Gr.1, ATC Hong Kong Tour Maiden P.

I’LL HAVE A BIT (14f, Jeune, Perugino). 2 wins at 1200m, A$686,385, 1st SAJC Euclase S., Gr.2, SAJC National S., Gr.3, 2nd MVRC Moonee Valley Fillies Classic, Gr.2, 3rd SAJC Goodwood H., Gr.1, VRC Absolut S., L, MRC Doveton S., L, VRC Phar Lap Club 2YO P., 4th WATC Winterbottom S., Gr.1

SMART MELODY (15f, Encosta de Lago, Catrail). 5 wins from 900m to 1400m, A$292,895, 1st MRC Thousand Guineas Prelude, Gr.2, VRC Cap d’Antibes S., L, ATC Casino Prince at Vinery 2YO H.

CROSSHAVEN (17g, Shinko King, Grosvenor). 5 wins from 1200m to 1600m, A$690,738, 1st VRC Carbine Club S., Gr.3, MRC Caulfield Guineas Prelude, Gr.3, VRC Exford P., L, MVRC Sheamus Mills Bloodstock 2YO H., 2nd VRC Chatham S., Gr.3, VRC Shaftesbury Avenue H., Gr.3, 3rd MRC CF Orr S., Gr.1, 4th MRC Caulfield Guineas, Gr.1, VRC Chester Manifold S., L

MISSILE MANTRA (16f, Starcraft, Generous). 4 wins from 1100m to 1500m, A$608,800, 1st MRC Summoned S., Gr.3, MRC Redoute’s Choice S., L, MRC Neds Filter Form H., 2nd MRC Thousand Guineas, Gr.1, Scone RC Dark Jewel Classic H., Gr.3, MRC Anniversary Vase H., L, 3rd VRC Rose of Kingston S., Gr.2, 4th MRC Ladies Day Vase, Gr.3, Illawarra TC Kembla Grange Classic, Gr.3

BALLISTIC BOY (16g, High Chaparral, Casual Lies). 8 wins from 1200m to 2200m, A$630,875, 1st BRC Rough Habit P., Gr.3, BRC Doomben Mile H., BRC Doomben Mile H., SCTC Mooloolaba Cup, BRC IPCQ Corrosion Control H., BRC Chairmans Club H., SCTC Race Zone Racing Supplies P., BRC Sirromet Maiden 2YO P., 2nd BRC Gunsynd Classic, Gr.3, BRC Boss Designs H., BRC Souths Sports Club H., BRC Cutters Skips H., 3rd BRC Daybreak Lover P., L, BRC XXXX Dry H.

DEBELLATIO (14g, Flying Spur, McGinty). 4 wins from 1200m to 1500m, A$328,480, 1st WATC Sires’ Produce S., Gr.3, WATC Carol Hull 50th Birthday H., WATC Amelia Park Lodge P., WATC Get the Tabtouch 2YO P., 2nd WATC Terence Brown 80th Birthday H., 3rd WATC Karrakatta P., Gr.2, WATC Garry McGowan P., WATC Get the Tabtouch 2YO P., WATC Tabtouch H., WATC End Homelessness H., 4th WATC Belmont Guineas, L

YAO DASH (16g, Rahy, Gone West). 5 wins from 1200m to 1500m, A$555,275, 1st ATC Doncaster Prelude H., Gr.3, GCTC Magic Millions Rising Stars P., ATC Strawberry Hill Stud H., ATC Cellarbrations H., ATC Headwater at Vinery Maiden H., 2nd Wyong RC Magic Millions Wyong S., ATC NSW Jockeys Association H., 4th ATC Golden Rose S., Gr.1, GCTC Magic Millions Cup (R), L, VRC MSS Security Sprint H., L

MISSILE LAUNCH (13g, Opening Verse, Jungle Boy). 9 wins from 1208m to 2200m, A$552,650, 1st Kalgoorlie Boulder RC Kalgoorlie Cup, L, WATC Tattersall’s Cup, L, WATC Cavalier H., WATC Arlec Australia H., WATC Heineken 3 H., Pinjarra RC Silver Sands Resort H., WATC James Boag’s Premium H., 2nd WATC Perth Cup, Gr.2, WATC Amelia Park Wines H., WATC Tabtouch-Better Your Bet H., WATC Devil’s Lair H., 3rd Northam RC Northam Cup, L, WATC Ascot Gold Cup, L, WATC GA Towton Cup, L, WATC Ascot Racing Carnival H., WATC Tabtouch Race Replays Maiden P., 4th Kalgoorlie Boulder RC Boulder Cup, L

READY TO PROPHET (15f, More Than Ready, Crafty Prospector). 3 wins from 1100m to 1350m, A$297,820, 1st Scone RC Denise’s Joy S., L, Ipswich TC Gai Waterhouse Classic, L, ATC TAB Maiden H., 2nd ATC Wilson Asset Management H., 3rd ATC Nivison S., Gr.3, Scone RC Dark Jewel Classic H., Gr.3, BRC Daybreak Lover P., L, 4th ATC Silver Shadow S., Gr.2

JERICHO MISSILE (16g, One Cool Cat, Zabeel). 4 wins from 1100m to 1200m, A$475,160, 1st Pinjarra RC Magic Millions WA 2YO Classic (R), L, WATC Belgravia S., L, WATC Crystal Slipper S., WATC Amelia Park H., 2nd WATC Perth S., L, WATC Fairetha S., L, WATC Jockey Celebration Day H., WATC Jolly Beggar H., Bunbury TC MGIB H., WATC Ramelius Resources H., 3rd WATC Jockey Celebration Day Sprint H., WATC Iron Jack H.

BALLISTIC LOVER (17f, Show a Heart, Falvelon). 6 wins from 1000m to 1100m, A$466,475, 1st MVRC Carlyon S., L, ATC Denise’s Joy S., L, BRC Derby Day H., ATC Impending at Darley H., ATC Bowermans Furniture H., 2nd VRC Furphy Sprint, Gr.3, ATC Iron Jack Maiden 2YO H., 4th MVRC AJ Moir S., Gr.1

SPECIAL MISSILE (13g, El Prado, Quiet American). 6 wins from 1300m to 1600m, A$517,250, 1st Scone RC Scone Cup, L, ATC Campbelltown Catholic Club H., ATC Lindt H., ATC Tab.com.au Maiden H., ATC Tab.com.au H., 2nd SCTC Glasshouse H., L, ATC Jcdecaux H., ATC Rygate Racecourse Design H., ATC Australian Hall of Fame Day H., 3rd ATC Winter S., L, ATC Winter Challenge H., L, ATC Elite Sand & Soil Mile H., ATC Championships on Sale H., ATC Sydney’s West App H., 4th Newcastle JC Cameron H., Gr.3

SMART COUPE (14f, Spinning World, Seattle Slew). 5 wins from 1100m to 1200m, A$324,950, 1st Geelong RC Breeze Retirement S., L, MRC Comcater 2YO H., VRC Wingate Avenue Community H., 2nd VRC Standish H., Gr.3, MRC Blue Diamond Gala Dinner P., 3rd VRC Kennedy P., Gr.3, VRC Pat Lalor Hall of Fame Trophy H., MVRC Mitchelton Wines H., 4th VRC AV Kewney S., Gr.2

BROADWAYANDFOURTH (16f, Statue of Liberty, Rokosz). 3 wins from 1100m to 1200m, A$330,010, 1st MVRC William Crockett S., L, MRC Super Box Race Day Hamper H., Ballarat TC Eureka Concrete Maiden P., 2nd MRC How Now S, Gr.3, 3rd MRC Northwood Plume S., Gr.3, Pakenham RC Fulmen Park H., 4th SAJC Euclase S., Gr.2

MORE PROPHETS (16f, Reset, Brocco). 5 wins from 1100m to 1400m, A$323,330, 1st Wyong RC Mona Lisa S., L, ATC Gow Gates H., ATC Microphone at Darley Maiden H., ATC Sky Racing Active H., ATC Vinery Stud H., 2nd ATC Angst S., Gr.3, ATC TAB H., 3rd ATC Schweppes H., ATC Fujitsu General Sprint H., ATC Drinkwise Maiden P.

SMART ‘N’ SEXY (17f, Mossman, Semipalatinsk). 2 wins from 1200m to 1400m, A$152,400, 1st BRC Dalrello S., L, BRC Magic Millions Insurance H., 2nd BRC Calaway Gal S., L, GCTC Aquis Gold Pearl 2YO H.

SASSY ‘N’ SMART (13f, Empire Maker, Storm Cat). 2 wins from 800m to 1000m, A$56,722, 1st CJC Welcome S., L, CJC New Zealand Bloodstock Ready to Run Sale 2YO S., 2nd Matamata RC Matamata Breeders’ S., Gr.2

FINAL AWARD – GON SAI BAAU (MAC.) (15g, Strategic, Danehill). 8 wins from 1050m to 1400m, A$431,152, 1st Canberra RC Canberra Guineas, L, ATC ANZ Bloodstock News Maiden H., Macau Magic Millions 2021 Gold Coast 2yos in Training Sale S., Macau San Jose H., 2nd ATC Daily Press H., ATC Justify at Coolmore Aus H., 3rd Illawarra TC Party Central H., ATC ANZ Bloodstock News H., Macau Anshan H., Macau Darlington H.

EXOCET (13f, Zabeel, Danehill). 5 wins from 1300m to 2019m, A$221,725, 1st SAJC Centaurea S., L, MRC PFD Lasallian Foundation P., GCTC Wolf Blass H., Murrumbidgee TC Wagga Wagga Guineas, 3rd MVRC Spicer Thoroughbreds H., 4th MVRC Moonee Valley Fillies Classic, Gr.2

BEAUTY (15f, Lure, Machiavellian). 5 wins from 1100m to 1250m, A$219,650, 1st MVRC William Crockett S., L, MVRC Ladbrokes Sizzle Final H., SAJC Adelaide Galvanising H., 2nd MRC Allan Wicks H., SAJC Fleurieu Milk Company H., 3rd VRC Furphy Ale Trophy

IRISH BET – HONG KONG BET (H.K.) (15g, O’Reilly, Lake Coniston). 3 wins at 1000m, A$951,173, 1st ATC Inglis Nursery (R), L, HKJC Le French May Trophy H., HKJC Let Me Fight H., 2nd HKJC Caine H., HKJC Nam Chung River H., 3rd ATC Pierro 2YO P., ATC Spring Carnival Sale 2YO H., HKJC Blue Pool H., HKJC Hing Man H., HKJC Longines International Jockeys H.

Smart Amelia (13f, Redoute’s Choice, More Than Ready). 2 wins from 1100m to 1200m, A$215,840, 1st ATC Spring on Sale Sprint H., 2nd ATC Widden S., Gr.3, ATC Summer Hospitality H., 3rd ATC PJ Bell S., Gr.3, ATC James HB Carr S., Gr.3, Scone RC Denise’s Joy S., L, ATC NSW Racehorse Owners Association H., ATC Tab.com.au Maiden P., ATC Floratine Fights On H., 4th NSW Tatt’s RC Furious S., Gr.2

Butchoy – Fat Turtle (H.K.) (14g, Gulch, Lyphard). 6 wins from 1200m to 1600m, A$1,617,792, 1st ATC TAB Highway P., HKJC Beijing H., HKJC Lord Kanaloa H., HKJC Matheson H., 2nd HKJC Chinese Club Challenge Cup, Gr.3, HKJC Blue Pool H., HKJC Tailorbird H., HKJC Suffolk H., HKJC Port Shelter H., HKJC KRA Trophy H., 3rd HKJC Premier Cup, Gr.3, HKJC Revlon H., 4th HKJC Chinese Club Challenge Cup, Gr.3, HKJC Sha Tin Vase, Gr.3

Aim Smart (14g, Hussonet, Pancho Villa). 3 wins from 1200m to 1400m, A$80,846, 1st Hawkes Bay Dan d’Esposito Memorial H., Whangarei RC ITM H., Counties RC Haunui Farm 2YO S., 2nd Whangarei RC Northland Breeders’ S., Gr.3, Hawkes Bay Paul Bayes Livestock H., 3rd ARC Eagle Technology S., Gr.3

Rocket Fuel (15f, Snitzel, Groom Dancer). 3 wins from 1150m to 1400m, A$93,924, 1st Te Aroha JC The Spray Rig H., Waikato RC Thank You Lynn Collins H., 2nd ARC Soliloquy S., Gr.3, ARC Pegasus Equine H., Matamata RC Hobbiton Movie Set H., Waikato RC Waikato Stud H., 3rd Hawkes Bay Gold Trail S., Gr.3, Matamata RC Lisa Chittick P., 4th Manawatu RC Eulogy S., Gr.3

Bazooka (17g, Val Royal, Nureyev). 2 wins from 1300m to 1800m, A$302,726, 1st ATC TAB Maiden 2YO P., 2nd ATC Up & Coming H., Gr.3, ATC Ming Dynasty H., Gr.3, ATC Everest Carnival on Sale 2YO H., ATC Cleanaway H., ATC Bowermans Furniture H., ATC Precise Air H., ATC Frosted at Darley H., ATC Territories at Darley H., 3rd ATC Midway H., ATC Midway H., 4th Gosford RC Gosford Guineas, L

Rocketeer (13g, More Than Ready, Bletchingly). 2 wins from 1400m to 2000m, A$714,542, 1st HKJC Young Industrialists H., 2nd MRC Caulfield Classic, Gr.3, VRC UCI S., L, MVRC Quest Moonee Valley H., MRC National Jockey Trust P., HKJC Fat Choi H., HKJC Pok Fu Lam Country Park H., 3rd HKJC Bullish Luck H.

Smart Manoeuvre (13f, Tale of the Cat, Umatilla). Winner at 1300m, A$84,800, 1st SAJC Projection Graphics Maiden P., 2nd SAJC Sires’ Produce S, Gr.3, SAJC Schweppes 2YO P., 3rd SAJC Breeders’ S., Gr.3, SAJC Syd McDonald Snr Memorial Maiden P.

Air to Air (16f, Hussonet, Honor Grades). Winner at 1600m, A$158,605, 2nd ATC Quincy Seltzer H., Illawarra TC Canadian Club H., 3rd Hawkesbury RC Hawkesbury Crown, Gr.3, Scone RC Inglis 3YO Guineas (R), L, 4th ATC Birthday Card S., Gr.3

Smartypy (14f, Luskin Star, Oenjay Star). 6 wins from 900m to 1350m, A$174,780, 1st Ipswich TC Sky Racing H., BRC Lunar New Year Raceday H., Ipswich TC Ray White Ipswich H., Ipswich TC Green Team H., GCTC Lone Star Rib House Maiden P., 2nd BRC Qld All Trades H., Ipswich TC Free Entry & Kids Rides H., 3rd BRC Helen Coughlan S., L, SCTC Kirralee Barnard H., BRC Gallopers Sports Club H.

Royal Missile (13f, Dr Grace, Bassenthwaite). 5 wins from 1100m to 1400m, A$290,200, 1st WATC Kirin Megumi P., WATC Hosemasters P., Pinjarra RC Pearl Classic H., WATC Tabtouch H., WATC Glenroy Chaff H., 2nd WATC Cyril Flower H., L, WATC Amelia Park P., WATC David Grays Aglink H., WATC Belmont Bonanza 2YO P., 3rd WATC Marjorie Charleson Classic P., WATC WA Bookmakers Association H., 4th Bunbury TC Bunbury S., L

Triple Missile (17g, Medaglia d’Oro, Southern Halo). 5 wins from 1000m to 1200m, A$189,600, 1st WATC Drummond Golf H., WATC Brava Mento Record Holder H., WATC Mumm Champagne H., WATC Morley Growers Market H., WATC Flags Signs & Banners H., 2nd WATC Quayclean H., 3rd Bunbury TC Breeders Classic, L, 4th Pinjarra RC Pinjarra Classic, L

Smart Meteor (16g, Northern Meteor, Thunder Gulch). 5 wins from 1300m to 2000m, A$361,775, 1st BRC TAB the Eagle Way H., BRC Magic Millions Shoot Out H., BRC Salutes J Brindley H., BRC Souths Sports Club H., 2nd Ipswich TC Ray White Ipswich 2YO H., SCTC Coastline BMW X4 H., BRC Mount Franklin H., BRC Sky Racing H., BRC Mount Franklin H., BRC Roku Gin H., BRC Brc.com.au 2YO Maiden P., 3rd BRC Member’s Cup, L, BRC Gallopers Sports Club P., BRC Doreen Bird H., Qld Tatt’s RC Tattersall’s Arcade P., Ipswich TC Barn Family Restaurant H., BRC TAB Live Sky Racing Vision H., 4th BRC Grand Prix S., Gr.3

Island Missile (14g, Dynaformer, Sillery). 6 wins from 1200m to 1400m, A$360,110, 1st ATC Winter Racing H., WATC Kirin Megumi H., WATC Morley Growers Market H., 2nd Gosford RC Gosford Guineas, L, ATC Hyland Boxing Day Sale H., ATC Autumn Carnival on Sale H., ATC Happy 18th Birthday T Norris H., ATC So You Think Hall of Fame H., ATC Owners Benefit Card H., WATC Mumm Champagne H., WATC Heineken 3 H., 3rd ATC Half Yearly Membership H., WATC Glenroy Chaff H., WATC Gtt Ventures Trophy H.

Missile Coda (13f, Lonhro, Marauding). 5 wins from 1000m to 1300m, A$179,490, 1st ATC Colin Hayes Hall of Fame H., ATC Bowermans Furniture H., ATC Tab.com.au H., 2nd BRC Hinkler H., L, ATC TAB H.

Mr Universe (15g, Storm Cat, Quiet American). 4 wins from 1200m to 1300m, A$134,529, 1st Manawatu RC Brokerweb Risk Services H., Waikato RC Corporate Commercial Law H., Hawkes Bay East Coast Rural Trust H., 2nd Hawkes Bay Finance Sprint H., L, Waikato RC Skycity Hamilton H., ARC Withers & Co Accountants H., Manawatu RC The Oaks Stud Hong Kong Jockey Club Trophy, Waikato RC Super Seth at Waikato Stud H., Rotorua RC Classic Builders H., 3rd Manawatu RC Pohangina Cup, ARC White Cliffs Timber H., Hawkes Bay Mardigras Events H., WRC Hiremaster H., WRC Join Team Te Akau H., Waikato RC Pak’nSave Clarence St H., 4th ARC Concorde H., Gr.3, Waikato RC Sprint H., L

Smart Elissim (15g, Testa Rossa, Lake Coniston). 5 wins from 1100m to 1400m, A$313,025, 1st MRC Long Fine H., MRC Ladbrokes Back Yourself H., 2nd MRC Ladbrokes Cash Out H., MRC Blue Star Print H., 3rd ATC Up & Coming H., Gr.3, MVRC Santa’s Workshop H., MRC Frank O’Brien H.

Star Missile (15g, Black Minnaloushe, Zabeel). 4 wins from 1400m to 1600m, A$521,245, 1st Sale TC Melbourne Cup Carnival Country Series H., VRC Cup Carnival Country Final H., 2nd SAJC Chairman’s S., Gr.3, VRC Off the Track Subzero H., 3rd MRC Tile Importer H., MRC Remember Roy Higgins H.

Hair Trigger (13g, Don Eduardo, Lacryma Cristi). 3 wins from 1000m to 1200m, A$435,630, 1st HKJC Cotton Tree H., HKJC Oak Steamship H., 2nd HKJC Good Fortune H., 3rd ATC Heritage S., L, ATC Martin King 70th Birthday 2YO H., HKJC Peach Blossom H., HKJC California Memory H.

Mediterranean (13g, Torrential, Danehill). 2 wins from 900m to 1200m, A$110,025, 1st ATC Tab.com.au Maiden 2YO H., GCTC Lion Food Services P., 2nd ATC Rosebud H., L

Clockwise (15f, Desert Sun, Tate Gallery). 5 wins from 1000m to 1300m, A$327,450, 1st GCTC Magic Millions Country Cup, 2nd BRC Brc.com.au 2YO H., BRC Racing Qld Summer Provincial Final H., BRC First Asset Management H., BRC TAB Long May We Play H., 3rd BRC Dalrello S., L, SCTC Matelec Sets the Pace 2YO H., 4th BRC Bill Carter S., L

Donandkim (16g, Red Ransom, Marauding). 5 wins from 1400m to 1680m, A$151,685, 1st BRC Sky Racing H., 2nd Ipswich TC Life Member Liam Tansey H., 3rd Newcastle JC Spring S., Gr.3, ATC Bowermans Furniture H., ATC Agency Real Estate H., BRC Spirit of Boom H.

Maximak (15f, Starcraft, Generous). 4 wins from 1400m to 1600m, A$139,686, 1st MRC Ladbrokes Switch H., 2nd MVRC Presidents Cup H., 3rd SAJC Queen of the South S., Gr.2, VRC RMBL Investments H., MRC Ladbrokes Cash in H.

Stephenstihls (13g, Tale of the Cat, Fusaichi Pegasus). 3 wins from 1400m to 1650m, A$70,318, 1st Marton JC Norbrook Laboratories S., 2nd CJC Canterbury S., L, North Canterbury RC Inglewood Stud Guineas Trial, Manawatu RC Landmark Homes H.

Jericho (13g, Red Ransom, Bellotto). Winner at 1100m, A$69,255, 1st ATC Pro-Ride Maiden 2YO H., 2nd BRC Hampden S., L

Skyray (15g, Falbrav, Habituate). 5 wins from 1000m to 1200m, A$246,532, 2nd Wyong RC Wyong Magic Millions 2YO Classic (R), L, 3rd ATC TAB H., ATC Moet & Chandon Rose Sprint H., ATC CRT NSW Drought Buster H.

My Big Boss (15g, Grand Slam, Taylor’s Falls). 5 wins from 1100m to 1200m, A$273,682, 3rd Singapore TC Aushorse Golden Horseshoe, L, Singapore TC Magic Millions National Yearling Sale S., Singapore TC IRT Juvenile S.

Sacred Missile (13g, Dehere, Hula Chief). 5 wins from 1350m to 1500m, A$168,007, 2nd Macau Autumn Trophy, L, Macau Sand Specialist S.

Groovy Kinda Love (16f, Pins, Zabeel). 3 wins at 1600m, A$182,010, 2nd VRC Matron S., Gr.3, Pakenham RC Momentum Gaming H., VRC Vale Jack Styring Trophy, MRC Ladbrokes Maiden P., 3rd MRC (Mornington) Mount Popa H.

Fromparis Withlove (13f, Umatilla, Scenic). 3 wins from 1300m to 1400m, A$79,450, 3rd MRC Thoroughbred Club Cup, L, MRC Thebigscreencompany H.

Cheerful Days (16g, Galileo, Last Tycoon). 7 wins from 1400m to 1650m, A$1,518,597, 1st HKJC Chinese New Year Cup, HKJC Shan Kwong H., HKJC Tai Lam Chung H., HKJC Inverleith Park H., HKJC Lok Fu H., HKJC IWC Schaffhausen Excellent H., HKJC Spruce H.

The Avenger (El Prado, Rainbow Quest). 7 wins from 1200m to 1600m, A$421,695, 1st BRC Ariat Country Music Rodeo H., ATC Doltone House Marconi H., MRC Alex Burrows H., MVRC Horse Gym Australia H., ATC Bowermans Furniture H., ATC TAB H.

Masculino (Encosta de Lago, Spinning World). 7 wins from 1106m to 2000m, A$609,820, 1st MVRC Sweeney We Know West H., MRC Ladbrokes Back Yourself H., VRC Henry Bolte H., MRC Keno Heads or Tails H., VRC Employee Volunteer H.

Cadogan (Malibu Moon, Tale of the Cat). 6 wins from 1100m to 1400m, A$363,645, 1st ATC Tab.com.au 2YO H., BRC Cascade H., BRC Inglis Premier Sale H., Scone RC Widden Stud H., Qld Tatt’s RC Hit105 P., 4th GCTC Magic Millions Cup (R), L

No Say in It (Hussonet, Danehill). 6 wins from 1500m to 2000m, A$265,035, 1st Perth Racing Ascot Racing Carnival H., WATC Heineken H., WATC Oaten & Wheaten Chaff H., WATC Perthracing.com.au Maiden P., 4th WATC Belmont Guineas, L

Encore Boy (Flying Spur, Tale of the Cat). 5 wins from 1000m to 1200m, A$1,409,854, 1st HKJC Sha Tsui H., HKJC Hoi Ping H., HKJC King’s Park H., HKJC Lai Chi Chong H., HKJC Lei Yue Mun Riding School H.,

Smartedge (Show a Heart, Rory’s Jester). 5 wins from 1200m to 1400m, A$414,525, 1st ATC PFD Food Services H., ATC TAB Rewards Maiden H., ATC Vale Noel Bracks Sprint H., 4th GCTC Magic Millions Cup, L

Something Fast (Encosta de Lago, Danzero). 5 wins from 1350m to 1600m, A$251,040, 1st ATC TAB Long May We Play H., ATC Heineken 3 H., ATC Hugh Bowman Hall of Fame H., ATC Battle of Messines H.,

Sparky Lad (More Than Ready, Polish Navy). 4 wins from 1300m to 1500m, A$323,125, 1st ATC Theraces P., ATC Owner Benefits Card H., ATC Schweppes Maiden H.,

Strome (Stratum, Hurricane Sky). 8 wins from 1200m to 1600m, A$422,775, 1st MRC Nick Johnstone Real Estate H, 1st Newcastle JC HV Premium Meats H., ATC JB Cummings Hall of Fame H., ATC Bayer Exteris Stressgard H., 4th Ipswich TC Gai Waterhouse Classic H., L

Broken Arrows (Hussonet, Nasty and Bold). 4 wins from 1000m to 1200m, A$217,470, 1st Qld Tatt’s RC Des Lambart Memorial P., ATC TAB H., ATC Tasman KB H.,

Propelle (Shamardal, Encosta de Lago). 5 wins from 1000m to 1008m, A$334,475, 1st MVRC LUCRF Super Handicap H, MRC Keno Classic H, MRC Super Box Race Day Hamper H, SAJC Chalk Hill H.

Invincible Missile (Hussonet, Stravinsky). 3 wins at 1200m, A$904,076, 1st HKJC Po Yee H., HKJC King Kwong H., HKJC Lukfook Wedding Collection H.,

Joyful Heart (Spinning World, Devil’s Bag). 3 wins from 1000m to 1400m, A$576,304, 1st HKJC Poplar H., HKJC Peach Blossom H., HKJC Changi H.,

Dream Warriors (15g, Encosta de Lago, End Sweep). 3 wins from 1650m to 1800m, A$482,043, 1st HKJC Longines International Jockey Championship H., HKJC Lambeth H., HKJC Nam Fung H.,

Loriz (Red Ransom, Marauding). 3 wins at 1200m, A$482,624, 1st HKJC Gladiolus H., HKJC Dandelion H., HKJC Incheon H.,

Smart Rocket (Encosta de Lago, End Sweep). 3 wins from 1400m to 1650m, A$363,611, 1st HKJC Chan Trophy H., HKJC Tai Mong Tsai H., HKJC Red Packet H.,

Cha Siu Bao (Stravinsky, Centaine). 4 wins from 1400m to 2000m, A$113,648, 1st ARC Fasttrack Insurance H., Matamata RC Bloodstock Xcellence H., 4th CJC New Zealand Two Thousand Guineas, Gr.1, Waikato RC Waikato Guineas, Gr.2, ARC Great Northern Guineas, Gr.2

Launch Code – Happy Time (H.K.) (Snippets, Canny Lad). 3 wins from 1000m to 1200m, A$436,203, 1st ATC Tab.com.au Maiden P., HKJC Longines Cup,

Parko (Not a Single Doubt, Admire Vega). 4 wins from 1200m to 1400m, A$164,925, 1st BRC Ascot Childcare & Kindy H., GCTC Book Now Spring Carnival Maiden 2YO H.,

Smart Image (17c, Umatilla, Hurricane Sky). 3 wins from 1200m to 1250m, A$159,500, 1st ATC Sky Racing Active 2YO H., ATC Agency Real Estate H., ATC Sky Racing Active Maiden 2YO P.

Smart Meteor (16g, Northern Meteor, Thunder Gulch). 2 wins from 1300m to 2000m, A$171,975, 1st BRC TAB the Eagle Way H., 4th BRC Grand Prix S., Gr.3

Trident (17g, More Than Ready, Zabeel). Winner at 880m, A$28,459, 1st ARC Stella Artois 2YO S., 4th Taranaki RC Taranaki 2YO Classic, Gr.3

Standoff (17f, Encosta de Lago, Kenmare). Winner at 1100m, A$69,500, 1st VRC Schweppes Bagotville 2YO H., 3rd VRC 2YO Sprint Series Final, MRC Ladbrokes 2YO H.

Air Marshal (16g, Bite the Bullet, Jeune). 3 wins from 1100m to 1200m, A$120,255, 1st ATC TAB Highway H.,

Eternal Harvest (16g, Snitzel, Bluebird). 2 wins from 1000m to 1200m, A$287,313, 1st HKJC Durham H., HKJC Shek Lei H.

Smart Missile Videos

CLICK TO SEE SMART MISSILE PARADE IN 2021

Progeny Videos

Maid Of Heaven Spring Champion S G1

I’ll Have A Bit Euclase S G2

Smart Missile News

Man on a mission: a visit to Twin Hills

Two years ago Olly Tait returned back to Australia to purchase a farm very familiar to him, in the Cootamundra region where he grew up. TDN AusNZ’s Jo McKinnon headed to southern NSW to spend a morning at Twin Hills Stud. Hurriedly zipping up his jacket to block the Autumn chill, hair windswept and a […]

Read More