Denman

$8,800 inc GST
Outstanding source of early-maturing stock with the durability to enjoy long, rewarding careers. Exceptional winner-getter.

Race Record

Age Starts 1st 2nd 3rd 4th
Two 4 3 - 1 -
Three 8 6 - - -
Total 6 9 - 1 -
At 2
    • 1st Handicap, 1200m, Sandown Lake.
    • 1st Handicap, 1100m, Flemington.
    • 1st 2YO Maiden Plate, 1112m, Kilmore.
    • 3rd 2YO Plate, 1100m, Flemington, to Carlton Forward, Moonafeth.
At 3
    • 1st Golden Rose S G1, 1400m, Rosehill.
    • 1st Stan Fox S G2, 1400m, Randwick.
    • 1st Autumn S G2, 1400m, Caulfield.
    • 1st Run to the Rose S G3, 1400m, Rosehill.
    • 1st Zeditave S L, 1200m, Caulfield.
    • 1st Manfred S L, 1400m, Caulfield.
    • 4th Crown Guineas G1, 1600m, Flemington.

Pedigree

Lonhro’s first G1 Golden Rose winner with a pedigree full of precocious excellence. By the sire of a Slipper winner, with Slipper winners Vain, Marscay and Dark Eclipse in his pedigree. His half-sister is the dam of 2019 Slipper heroine Kiamichi.

By LONHRO Horse of the Year, Champion three-year-old, Champion miler, Queen Elizabeth S G1, George Ryder S G1, twice, Caulfield Guineas G1, etc. Sire of 1,423 foals aged three and up, 82% starters, 60% winners, 6% Black Type winners, including DENMAN, EXOSPHERE, IMPENDING, KEMENTARI, ARISTIA, BEADED, BENFICA, BOUNDING, LYRE, MENTAL, PIERRO, THE CONGLOMERATE, ENCRYPTION, etc.

1st dam PEACH by Vain. Winner at 3. Dam of 14 foals, 12 runners, 11 winners:
  DENMAN (c Lonhro) 9 wins at 2 and 3, Golden Rose S G1, Stan Fox S G2, D’Urban S G2, Run To The Rose H G3, Zeditave S L,
  Manfred S L. Timeform 124. Sire.

  PRESERVE (f Canny Lad) 4 wins at 2, VRC Sires’ Produce S G1, Magic Night S G2, Gosford Slipper L, Debutante S L. Dam of:
    ARCHIVES (c Helmet) Red Anchor S G3, Hampden S L, 2nd
      Danehill S G2.
    SAFEGUARD (c Exceed And Excel) Vain S G3, Kindergarten S G3. Sire.
    Shaumari (f Medaglia d’Oro) 3rd Bollinger Champagne Classic G2.
  RIO OSA (f Canny Lad) 3 wins, 2 to 4, Dark Jewel Classic L, Seppelt Wines Sprint L. Dam of:
    Sutter County (c Invincible Spirit) 2nd Spring Cup L.
  Ouachita (f Canny Lad) Unraced. Dam of:
    KIAMICHI (f Sidestep) Golden Slipper S G1, Magic Night S G3, 3rd AJC Sires’ Produce S G1.
    COSSETOT (g Epaulette) Tasmanian Derby L, 2nd Caulfield Autumn Classic G2, 3rd Alister Clark S G2.
  MARVILHA (f Night Shift) 3 wins at 3. Dam of:
    SOUL (g Commands) Danehill S G2, Hackwood S G3, Kevin Heffernan S L, 3rd Caulfield Sprint G2.

2nd dam Market Maid by Marscay. Unraced. Dam of 7 winners:
  GENERAL MARKET (g Flying Spur) 6 wins, 3 to 7.
  Indicator (f New Regent) Unraced. Dam of:
    INDRIS (f Kenny’s Best) Winner at 4. Dam of: MY EX MATE (g Not A Single Doubt) Lord Reims S G3.

3rd dam Marjoram by Major General. Unraced. Half-sister to TAJ ROSSI (Horse of the Year, Champion three-year-old. Sire). Dam of 10 winners:
  DARK ECLIPSE (f Baguette) Golden Slipper S G1, 2nd AJC Sires’
    Produce S G1. Grandam of: ALL ANGELS (f Al Hareb) Australia Day Cup L.
BAGALOT (c Baguette) WH Wylie H L, 3rd Oakleigh Plate G1. Sire.
Major Diamond (c Baguette) 2nd Adelaide Guineas G2. Sire.

Conformation

‘He is all Lonhro. His size, his shape, his length. In fact, Lonhro, Vain, Marscay are all there when you look at him. Denman has a kind head and an honest way about him. He is a little bigger than average, has a good front leg and moves very well. He is striking but not flash. A very good looking horse.’ Olly Tait

Progeny

His best yet – 2021 Hong Kong sprint Champion Hot King Prawn – has amassed $5.9m and is rated even higher than he was. His 2021 yearling average – $59k with a $160k top lot – shows he remains in demand with trainers and owners.

BEST PROGENY (with sire of dam, and second dam and notable inbreeding)

HOT KING PRAWN (14g, Unbridled’s Song, Centaine). 12 wins from 1000m to 1200m, A$6,569,095, 1st HKJC Centenary Sprint Cup, Gr.1, HKJC Jockey Club Sprint, Gr.2, HKJC Premier Bowl H., Gr.2, HKJC BOCHK Wealth Management Jockey Club Sprint, Gr.2, HKJC National Day Cup, Gr.3, HKJC Chek Lap Kok H., HKJC Chek Keng H., HKJC Wong Nai Chung Gap H., HKJC L’Oreal Paris H., HKJC Middle H., HKJC Chairmen’s Day Griffin P., HKJC Beijing Clubhouse Griffin S., 2nd HKJC Longines Hong Kong Sprint, Gr.1, HKJC Jockey Club Sprint, Gr.2, HKJC Sprint Cup, Gr.2, HKJC Sha Tin Vase, Gr.3, HKJC Piguet Lady Millenary H., 3rd HKJC Centenary Sprint Cup, Gr.1, HKJC Centenary Sprint Cup, Gr.1, HKJC Queen’s Silver Jubilee Cup, Gr.1, 4th HKJC Longines Hong Kong Sprint, Gr.1, HKJC Chairman’s Sprint Prize, Gr.1, HKJC Premier Bowl H., Gr.2

DEPRIVE (14g, Canny Lad, Grand Lodge). 8 wins from 1100m to 1300m, A$946,130, 1st ATC Sydney S., Gr.3, ATC Show County H., Gr.3, ATC June S., L, ATC EML H., ATC Summer Racing H., ATC Australian Turf Club H., ATC TAB Rewards Maiden H., ATC Australian Turf Club H., 2nd MVRC Bendigo Bank S., L, MVRC Emma Boling P., 3rd ATC Premiere S., Gr.2, ATC Cabra-Vale Diggers H., 4th ATC Galaxy H., Gr.1

HUMMA HUMMA (15f, Bel Esprit, Last Tycoon). 6 wins from 955m to 1200m, A$656,215, 1st SAJC Proud Miss S., Gr.3, MRC Alinghi S., L, SAJC Redelva S., L, MRC Ladbrokes 2YO H., MVRC Ladbrokes 55 Second Challenge H., MVRC Alinta Energy Sprint H., 2nd MRC Thoroughbred Club S., Gr.3, MRC Quezette S., Gr.3, SAJC RN Irwin S., Gr.3, MVRC Atlantic Jewel S., L, MRC Bel Esprit S., L, SAJC Cinderella S., L, 3rd MVRC Scarborough S., Gr.3, SAJC Proud Miss S., Gr.3, VRC Bob Hoysted H., L, MRC Ladbrokes.com.au 2YO H., 4th SAJC Euclase S., Gr.2, MRC Alinghi S., L, ATC Fireball S., L, SAJC Manihi Classic, L

LABURNUM (15f, Redoute’s Choice, Marauding). 3 wins from 1200m to 1400m, A$295,420, 1st ATC James HB Carr S., Gr.3, 2nd Wyong RC Mona Lisa S., L, Canberra RC Canberra Guineas, L, VRC GH Mumm H., ATC Owners Recognition Raceday 2YO H., ATC Bowermans Furniture H., ATC Casino Prince at Vinery 2YO H., 3rd ATC Australian Turf Club 2YO H., ATC Winter Racing H., MRC Father Brendan Dillon H.

WHISKEY NEAT (16g, Viscount, Canny Lad). 2 wins from 1000m to 1200m, A$380,583, 1st ARC Eclipse S., Gr.3, Levin RC Vets on Riverbank 2YO H., 2nd Waikato RC Waikato Equine Veterinary Centre S., L, HKJC Tiger Prawn H., HKJC Mount Kellett H., HKJC Magnolia H., HKJC Glenealy H., HKJC Gillies H., HKJC Sapphire H., HKJC Mauritius H., 3rd HKJC Chengdu H.

FITOCRACY (11f, Anabaa, Defensive Play). 2 wins from 1300m to 1800m, A$131,775, 1st SAJC Schweppervescence S., Gr.3, SAJC James Thredgold Jewellers 2YO H., 2nd SAJC Medallion Homes H., SAJC Master Builders H., 3rd SAJC Adelaide Galvanising H., SAJC Tapestry Wines 2YO H., 4th MRC Twilight Glow S., L

KURO (11g, Orientate, End Sweep). 8 wins from 1000m to 1200m, A$731,025, 1st Gosford RC Takeover Target H., L, ATC Starlight S., L, BRC Mick Dittman P., L, ATC Heritage S., L, ATC Brian Crowley S., L, ATC TAB Early Quaddie H., ATC TAB Early Quaddie H., 2nd ATC Galaxy H., Gr.1, ATC Expressway S., Gr.2, ATC Ranvet H., ATC ABA Automatic Entrance Specialists H., 3rd VRC Coolmore Stud S., Gr.1, BRC QTC Cup, Gr.2, ATC Fireball S., L, ATC Razor Sharp H., L, Hawkesbury RC Gold Rush H., L, Hawkesbury RC XXXX Gold Rush P., MRC Le Pine Funerals H., 4th Scone RC Ortensia S., L

PINCH RIVER (11g, Catbird, Sir Tristram). 8 wins from 1000m to 1200m, A$395,900, 1st BRC Dalrello S., L, BRC Bribie H., L, BRC Sofitel Brisbane Central H., BRC Jump to the Rocket! H., Ipswich TC Sirromet Wines Bundamba 2YO P., BRC Brisclean 2YO H., BRC Watpac Specialty Services 2YO H., BRC St Margaret’s Girls School H., 2nd BRC Country Music Raceday 12/9 P., 3rd BRC Canadian Club H.

PRIME CANDIDATE (14g, Mister C, Godswalk). 8 wins from 1000m to 1400m, A$558,520, 1st ATC Christmas Classic, L, ATC Cabra Bowls H., ATC Ranvet H., ATC Quayclean H., ATC TAB H., 2nd ATC Kogaroo H., ATC Iron Jack H., 3rd ATC Sydney S., Gr.3, VRC MSS Security Sprint H., L, ATC Cleanaway H., ATC Everest Carnival on Sale H., ATC Pacific Boating H., 4th ATC Sydney S., Gr.3

MERRIEST (13f, Canny Lad, Bellotto). 5 wins from 1100m to 1400m, A$420,850, 1st MVRC Atlantic Jewel S., L, MRC Geoff Murphy H., MRC Cove Hotel 2YO H., MRC Victoria P., MVRC Ladbrokes Back Yourself H., 2nd VRC Blazer S., Gr.2, 3rd MVRC Champagne S., Gr.3, MRC Changing Places Real Estate H., 4th SAJC Euclase S., Gr.2

LAW – TURF SPRINT (H.K.) (11g, Sir Cat, Iroko). 4 wins from 1000m to 1200m, A$810,202, 1st ATC Breeders’ P., L, ATC Adaptra 2YO H., HKJC Beijing H., HKJC Wong Nai Chung H., 2nd MVRC Red Anchor S., Gr.3, HKJC Middle H., HKJC Good Ba Ba H., HKJC Coloane H., HKJC Blue Pool H., 3rd ATC San Domenico S., Gr.3, HKJC Cotton Tree H., HKJC Jasmine H., 4th ATC Silver Slipper S., Gr.2

ANGASTON (15g, Marquetry, Damascus). 6 wins from 1000m to 1300m, A$569,649, 1st Kentucky Downs Franklin-Simpson S., L, 2nd Turfway Park Animal Kingdom S., L, 3rd Keeneland Shakertown S., Gr.2, 4th Keeneland Woodford S., Gr.2, Churchill Downs Mighty Beau S., L

DEJA BLUE (12f, Gone West, Night Shift). 7 wins from 1000m to 1400m, A$294,725, 1st Geelong RC Rosemont Stud S., L, VRC Meadow Mist H., MVRC Fisher & Paykel H., MRC Le Pine Funerals H., MRC Blue Star Group H., 2nd MRC Le Pine Funerals H., MRC Ladbrokes Odds Boost H., 3rd TRC Bow Mistress S., Gr.3, MRC Catanach’s Jewellers H.

RAGGED RASCAL (15c, Al Maher, Zoffany). 3 wins from 1000m to 1100m, A$298,830, 1st ATC Heritage S., L, 2nd ATC Inglis Nursery (R), L

DENDEE (11f, French Deputy, Thunder Gulch). 9 wins from 1100m to 1600m, A$261,175, 1st WATC Sheila Gwynne Classic, L, WATC Marjorie Charleson Classic, WATC JJ Richards & Sons H., WATC Tabtouch H., WATC Niko’s 80th Birthday H., 2nd WATC Vale Michael ‘Mick’ Taylor H., 3rd WATC Perth Cup Raceday H., WATC Kai Construction H., WATC Pink Ladies Day H., WATC Fast Track to Membership H.

SECRET TRAIL (12f, Secret Savings, Danewin). 5 wins from 1100m to 1200m, A$503,871, 1st BRC Bright Shadow H., L, BRC McGahan Electrical H., GCTC Tattersall’s Racing Club 2YO P., ATC Theraces H., ATC Bowermans Furniture H., 2nd GCTC Magic Millions H., ATC Schweppes H., ATC Tab.com.au H., 3rd ATC More Than Ready at Vinery H., ATC TAB Rewards H., 4th ATC Maurice McCarten H., Gr.3

SHIGERU SENDAN (11f, Encosta de Lago, Rubiton). 2 wins from 1100m to 1200m, A$112,125, 1st Scone RC Woodlands S., L, ATC TAB Quaddie Maiden H.

Denmagic (12f, Viscount, Zeditave). 2 wins from 1200m to 1550m, A$441,045, 1st ATC James Boags H., 2nd BRC Queensland Guineas, Gr.2, Hawkesbury RC Hawkesbury Guineas, Gr.3, BRC Just Now H., L, ATC Dooleys H., ATC Chi-X Sprint H., 3rd VRC Myer Classic, Gr.1, ATC Darby Munro S., L, ATC McGrath Estate Agents H., ATC TAB More Than Winning H., 4th ATC Golden Pendant, Gr.2, VRC Matriarch S., Gr.2, ATC Millie Fox S., Gr.2, MRC Tristarc S., Gr.2, ATC Sheraco S., Gr.3, SCTC Glasshouse H., L, BRC Bright Shadow H., L, Ipswich TC Gai Waterhouse Classic, L

Belter (13g, Kenvain, Danehill). 5 wins from 1000m to 1200m, A$363,300, 1st WATC Amelia Park Lodge H., WATC Amelia Park Lodge H., WATC Celebratebelmont H., WATC Tabtouch H., WATC Amelia Park H., 2nd WATC Colonel Reeves S., Gr.3, WATC Miss Andretti S., L, WATC Summer Scorcher, L, WATC Miss Andretti S., L, WATC Morley Growers P., WATC Seacorp H., WATC Amelia Park H., WATC Devil’s Lair H., WATC Seacorp H., 3rd WATC St Patrick’s Raceday H., WATC Gate Bar & Bistro H.

She Knows (14f, Commands, Red Anchor). 5 wins from 1000m to 1100m, A$455,680, 1st ATC Turf Drain Sprint H., ATC TAB Highway H., Hawkesbury RC TAB Highway H., ATC TAB Highway H., 2nd MRC Caulfield Sprint H., Gr.2, ATC Maurice McCarten H., Gr.3, Scone RC Denise’s Joy S., L, ATC Theraces H., ATC Australian Turf Club Sprint H., ATC Lindt H., ATC TAB Highway H., ATC TAB Highway H., 3rd ATC Golden Slipper Hospitality H., ATC TAB Highway H.

Muswellbrook (15g, More Than Ready, Danehill). 5 wins from 1200m to 1500m, A$481,065, 1st MRC (Mornington) Martin Collins Fibretrack Sires 2YO H., 2nd MVRC Bill Stutt S., Gr.2, ATC Fernhill H., L, MVRC 1print H., MVRC Ascend Sales Trophies H., MVRC 4 Pines Brewing Co H., MRC Ladbrokes Cash in H., 3rd VRC A Bartlett H., ATC Eden Brae Homes H., MRC Neds Bet Back H., MRC Ladbrokes Odds Boost H., 4th SAJC Adelaide Guineas, L

Handsome Rebel (15g, Fastnet Rock, Machiavellian). 2 wins at 1200m, A$390,727, 1st HKJC Mong Kok H., 2nd HKJC Cheung Sha H., HKJC Kiu Tsui H., 3rd Taranaki RC Taranaki 2YO Classic, Gr.3, Matamata RC Slipper S., Gr.3, HKJC Hang Hau H., HKJC Robin H., 4th Manawatu RC Manawatu Sires’ Produce S., Gr.1

Igraine (12f, Canny Lad, Twig Moss). Placed, A$62,115, 2nd ATC Gimcrack S., L, Wellington RC Wellington Boot, 3rd ATC Widden S., Gr.3

Ozi Choice (12g, Night Shift, Sticks and Stones). 9 wins from 1100m to 1440m, A$497,780, 1st VRC Rod Johnson H., MRC Ladbrokes H., MRC Ladbrokes Info Hub H., MRC Robert Taranto 2YO H., SAJC Wolf Blass 2YO H., VRC Western Health Foundation H., SAJC Holdfast Insurance H., SAJC Adelaide Galvanising H., 2nd VRC Brian Beattie H., SAJC Darley 2YO P., MRC Ladbrokes Odds Boost H., Ballarat TC Maxitrans H., SAJC Exelsuper H., MVRC William Hill H., 3rd SAJC Sires’ Produce S., Gr.3, MRC Bigscreencompany.com.au H., 4th VRC Winter Championship Final H., L

Prezado (14g, Elvstroem, Zeditave). 6 wins at 1000m, A$589,475, 1st VRC Schweppes Fling P., VRC WGCDR Ian Bayles DFC H., VRC Furphy Dash H., VRC Jim Beam Hill H., VRC Stable Staff Recognition H., Pakenham RC Nasahi AAC H., 2nd VRC Inglis Dash, VRC Living Legends H., VRC Adam Lindsay Gordon H., VRC Peter Dakin H., 3rd MVRC Carlyon S., L, VRC Paddock Bar P., VRC Royal Ascot H., VRC Japan Racing Association Trophy H., MVRC Ladbrokes 55 Second Challenge H., MRC Le Pine Funerals H.

Cymbalism (13f, Commands, Bluebird). 5 wins from 1200m to 1350m, A$156,740, 1st BRC Conductive Education H., Scone RC Pages Maiden P., Ipswich TC Go Racing H., BRC Bay Building Services H., 3rd GCTC Silk Stocking H., L, ATC TAB Rewards Maiden P.

Denpurr (12f, Tale of the Cat, Sir Tristram). 4 wins from 1100m to 1200m, A$278,000, 1st ATC Sensis Dash H., ATC Sensis Dash H., ATC Cal Rei 2YO Maiden H., ATC TAB Place Multi H., 2nd ATC Surf Meets the Turf 2YO P., ATC Bowermans Furniture H., 3rd VRC Lexus Hybrid P., L

Neapolitan (13f, Pins, Christmas Tree). 2 wins from 1000m to 1100m, A$82,250, 1st SAJC Nadeem 2YO H., SAJC Steve Davis 2YO H., 2nd SAJC Quayclean 2YO P., SAJC Ubet H., 3rd SAJC Dequetteville S., L

Dendrobia (15f, Hard Spun, Irish Open). 3 wins at 1100m, A$253,977, 2nd Pimlico Jameela S., L

Lanigera (16g, Exceed and Excel, Eternity Range). 3 wins from 900m to 1200m, A$118,590, 3rd MRC Chairman’s S., Gr.3, 4th VRC Very Special Kids P., L, MRC Debutant S., L

East Rand (15c, Malibu Moon, Summer Squall). 2 wins from 1600m to 1700m, A$154,095, 3rd Del Mar Cecil B DeMille S., Gr.3

Sister Sunday (15f, Theatrical, Red Ransom). 2 wins at 1700m, A$98,680, 3rd Gulfstream Park Honey Ryder S., L

Kanga’s Eye (14f, Bel Esprit, Star Watch). Winner at 1100m, A$67,450, 2nd ATC Gimcrack S., L, ATC TAB Rewards H., 3rd ATC Schweppes H.

Tokelau (13f, High Yield, Salmon Leap). Winner at 1110m, A$37,215, 2nd MRC Louise Chapple 2YO P., 3rd SAJC Cinderella S., L

Piacenza (11f, Redoute’s Choice, Rory’s Jester). Placed, A$28,725, 2nd SAJC Meetings & Events Australia 2YO P., SAJC Adelaide Galvanising Maiden P., 3rd MRC Debutant S., L

Coorg (14g, Commands, Canny Lad). Placed, A$45,150, 2nd ATC Schweppes 2YO H., 3rd BRC BJ McLachlan S., Gr.3

Capital Connection (13g, Oasis Dream, El Prado). 8 wins from 1000m to 1200m, A$313,575, 1st BRC Paddyfest H., BRC Sky Thoroughbred Central H., BRC Memberships P., BRC Mt Alvernia College P., Ipswich TC Follow Us at Ipswichturfclub P., BRC Sky Thoroughbred Central Maiden H., Ipswich TC Trent Scott’s Plumbing H., 2nd BRC TBQA Qld Breeders H., SCTC Happy Birthday Sally P., BRC IGT Australia H., BRC Country Music Raceday H., 3rd BRC Oaks Day H., BRC Access Insulation H., Toowoomba TC Toowoomba Plastics P., BRC Metricon P.

Regency Bo Bo (13g, Flying Spur, Centaine). 7 wins from 1200m to 1400m, A$1,769,651, 1st HKJC Washington DC H., HKJC Harlech H., HKJC Emerald H., HKJC Hakka Spirit H., HKJC Topaz H., HKJC L’Oreal Paris H., HKJC Lukfook Gold Charisma Collection H., 2nd HKJC Designs on Rome H., HKJC Ahava H., HKJC Garden Road H., HKJC Jim and Tonic H., HKJC Wu King H., HKJC Sunset Peak H., HKJC Kung Hei H., HKJC Tak Ku Ling H., HKJC CUHK Alumni Cup, HKJC Lady Millenary H., 3rd HKJC Chinese New Year Cup, HKJC Mody H., HKJC Tin Shui Wai H., HKJC Lin Fa Shan H., HKJC Sunset Peak H., HKJC 18 Districts Cup

Mankind (15g, Metal Storm, Fimiston). 7 wins from 1000m to 1400m, A$311,845, 1st Albany RC Fitzpatrick H., WATC Ken Dyson 80th Birthday H., WATC Seppelt Wines H., WATC LWP Property H., WATC Amelia Park H., WATC Western Racepix H., 2nd WATC Amelia Park H., 3rd WATC Iron Jack H., WATC D’Orsogna H., WATC Barry McGougan 70th H., WATC Northam Mazda Zoom Zoom H.

Manias (13g, Commands, Quest for Fame). 5 wins from 1050m to 1350m, A$182,800, 1st BRC Got it Covered H., BRC St Margaret’s P&F Association H., BRC Ezidebit H., BRC Qld Council of Unions Maiden H., BRC IGT Australia H., 2nd GCTC Tycoon Ace H., 3rd Qld Tatt’s RC IPG Connect H., BRC National Jockeys Trust P.

Rose of Man (11f, Danehill, Sadler’s Wells). 7 wins from 900m to 1100m, A$242,187, 1st ATC Tab.com.au H., ATC TAB Highway P., ATC TAB Highway P., ATC Schweppes H., 2nd ATC NSW Racehorse Owners Association H., ATC McGrath Estate Agents H., ATC Theraces H., ATC Schweppes H., 3rd ATC Geohex H., ATC Casino Prince at Vinery H., ATC TAB Highway H.

Columbia (14g, Flying Spur, Red Ransom). 6 wins from 1000m to 1300m, A$248,449, 1st SAJC Aami Riziz Sprint Final H., SAJC James Boag’s H., SAJC TAB H., SAJC Hit107 H., 2nd Gawler & Barossa JC Coopers Xpa H., SAJC Dominant H., 3rd MVRC Pro Star Entertainment H., MRC Beck Probuild H., Murray Bridge RC Passing of Reg Tanner H.

Walkin’ By (14f, Danehill Dancer, End Sweep). 5 wins from 1200m to 1300m, A$114,108, 1st ARC Go Racing Syndications H., BOP RC NZB Insurance Pearl Series H., Waikato RC Foster Construction H., ARC Vector Wero Whitewater Park H., 2nd ARC Bentley’s Chartered Accountant H., ARC Papatoetoe Glass H., 3rd ARC Piazza d’Oro H., ARC Wood for the Trees H., Hawkes Bay WR Dyer Livestock H., Waikato RC Corporate Commercial Law H.

Spillinova (14g, Magic Albert, Peterhof). 5 wins from 1200m to 1400m, A$194,905, 1st WATC Iron Jack H., WATC Ashworth Furniture H., WATC Amelia Park Lodge H., WATC Lavazza H., 2nd WATC Crown Towers H., WATC Crown Perth H., 3rd WATC Guinness H., WATC Byron Bay Premium Lager H., WATC Prive Fashion Platform H.

No Refund (15g, Lion Hunter, Last Tycoon). 5 wins from 1106m to 1350m, A$118,270, 1st BRC Www.brc.com.au H., BRC Lunar New Year Raceday H., SCTC Become a Member H., BRC Kirin H., 3rd BRC Weddings H., BRC Alcyone Hotel & Residence H.

Mishani Miss (17f, Jet Spur, Street Cry). 5 wins from 1000m to 1050m, A$409,750, 1st BRC Makers Mark 2YO H., BRC TAB Long May We Play H., BRC TAB Long May We Play H., BRC Brent Kielly Memorial H., 2nd GCTC Aquis H., BRC TAB Long May We Play H., 3rd BRC Sporting Chance Raceday 2YO H.

Planet Star (13g, O’Reilly, Centaine). 4 wins from 1200m to 1650m, A$821,762, 1st HKJC KRA Trophy H., HKJC On Ting H., HKJC Tung Wah Group of Hospital H., HKJC Pedder H., 2nd HKJC Peel H., HKJC Wistaria H., HKJC Norfolk H., HKJC HK Racehorse Owners Association H., HKJC Mount Butler H., HKJC Sham Chung H., 3rd HKJC Lamma Island H., HKJC United Kingdom H., HKJC Ting Kau H., HKJC Lung Yat H.

Tornado Twist (15g, More Than Ready, Octagonal). 4 wins at 1200m, A$1,239,880, 1st HKJC Sun Jewellery H., HKJC Ventris H., HKJC Pearce Memorial Challenge H., HKJC Pak Tam Chung H., 2nd HKJC Mercury H., HKJC Rapper Dragon H., HKJC Tolo Harbour H., HKJC Diamond Hill H., 3rd HKJC Suffolk H., HKJC Calla Lily H., HKJC Jedburgh H.

Champion Supreme (15g, Redoute’s Choice, Grosvenor). 4 wins from 1600m to 2000m, A$800,533, 1st HKJC Glorious Days H., HKJC Insular H., HKJC Fwd Insurance CCB (Asia) H., HKJC Mirs Bay H., 3rd HKJC Mount Butler H., HKJC Tsuen Lok H., HKJC Li Cup, HKJC Lok Fu H., HKJC Blazing Speed H., HKJC Ewo Challenge Trophy H.

Dalmatia Prince (13g, Bite the Bullet, Air de France). 8 wins from 1250m to 1900m, A$343,400, 1st ATC TAB Rewards H., ATC TAB Venue Mode H., ATC TAB Rewards H., 2nd BRC Iconic Care H., ATC Kia Evening Star H., ATC Kia Evening Star H., ATC M&G Seafood H., ATC McGrath Estate Agents NSW H., 3rd ATC TAB Highway H., ATC Tab.com.au H., ATC Rosehill Bowling Club H., ATC TAB H., ATC TAB H., ATC Vale Mr Gowan Williams H., ATC Remembering Louie Bene H., ATC Turf Club H.

Auerbach (13g, Commands, Royal Academy). 5 wins from 1200m to 1600m, A$243,695, 1st BRC Diversity Dash H., BRC Memberships P., Ipswich TC Entertain at the ITC H., 2nd BRC Clayfield Jewellery H., BRC A Night in France H., BRC Events at BRC H., BRC Bentleys H., BRC Events at BRC P., GCTC Aquis Farm on Youtube.com, SCTC Hot 91.1 H., 3rd BRC Coca Cola H., Ipswich TC Free Entry Free Fairground H.

Mantime (13g, Danetime, Serheed). 4 wins from 1000m to 1200m, A$151,230, 1st WATC Ascend Sales Trophies H., WATC Regional Championship H., WATC Amelia Park Lamb H., 2nd WATC Julian Sullivan Farewell H., WATC Amelia Park H., WATC Di Florio H., WATC Amelia Park H., WATC Crown Perth H., 3rd WATC Cabanossi H., WATC Amelia Park H.

Golden Four (14g, Kempinsky, Rancho Ruler). 3 wins at 1400m, A$690,470, 1st HKJC South Wall H., HKJC Lok Sin Tong Cup H., HKJC San Po Kong H., 2nd HKJC Swallow H., HKJC So Uk H., HKJC Mong Kok H., HKJC Yan Chai Trophy H., HKJC Chevalier Healthcare Investment H., HKJC Chevalier Enviromental Engineering H., HKJC Citigold Private Client H., 3rd HKJC Monaveen H., HKJC Tamar H., HKJC Swaine Cup

Dynamite Dream (14f, Encosta de Lago, Thunder Gulch). 3 wins from 1000m to 1200m, A$117,775, 1st WATC Devil’s Lair P., WATC Gas & Air Wangara H., WATC Amelia Park Lamb H., 2nd WATC D’Orsogna H., WATC Hosemasters H., WATC Penfolds H., 3rd WATC Perth Racing Membership P., WATC Minister Paul Papalia 2YO Trophy, WATC Smartline H.

A La King (17g, Domesday, Zabeel). 3 wins from 1200m to 1650m, A$294,352, 1st HKJC Paterson H., HKJC Mut Wah H., HKJC Tong Shui H.

Mort Doyle (15g, Lion Hunter, Monde Bleu). 7 wins from 1000m to 1050m, A$157,500, 1st BRC Millers Swim School H., Ipswich TC Sirromet H., 2nd BRC Moreton Hire Main Event H., BRC Derby Raceday H., BRC Membership H., 3rd BRC XXXX Dry P.

Lancaster Bomber (15g, More Than Ready, Flying Spur). 6 wins from 1000m to 1250m, A$362,020, 1st ATC Evening Star H., ATC Bowermans Furniture H., 2nd ATC Geohex Sprint H., ATC Little Wings H., ATC ACY Securities H., ATC Sky Racing Active H., ATC Harry Angel at Darley H., ATC Exceedance at Vinery H., ATC TAB H., 3rd ATC ACY Securities H., ATC City Tattersalls Club H., ATC Star Turn at Vinery H., ATC Ogalo Sprint H.

Tahsin (12g, Montjeu, Honor Grades). 6 wins from 1400m to 1600m, A$250,255, 1st ATC Press Statement at Vinery H., ATC TAB Rewards H., 2nd ATC Australian Turf Club H., ATC Hyland Boxing Day Sale H., ATC TAB Rewards H., ATC Schweppes H., 3rd ATC Hyland Boxing Day Sale H., ATC TAB Rewards H., ATC Theraces H.

In Fairness (11g, Papal Power, Imposing). 6 wins from 1100m to 1600m, A$150,875, 1st MVRC LF Sign Group H., MVRC Marcus Oldham Agriculture H., 3rd SAJC Schweppes H.

Trigger Point (14g, Galileo, Sovereign Dancer). 5 wins from 1100m to 1600m, A$218,800, 1st MRC Big Screen Company H., MRC Ladbrokes Cash in H., 2nd Sale TC Melbourne Cup Carnival Country Series H., MRC Big Screen Company H., 3rd MRC (Mornington) Peninsula Cup., MRC Clanbrooke Racing H.

Simply Dreaming (14f, Grand Lodge, Best Western). 5 wins from 1200m to 1500m, A$146,251, 1st MRC Big Screen Company H., SAJC Peggy McKinnon’s 100th H., 2nd SAJC Winning Edge Presentation H., 3rd Bendigo JC Bet365 H., MRC (Mornington) Musk Creek Farm H., SAJC Caudo Vinyard H.

Jupiter’s Moon (13g, Galileo, Redoute’s Choice). 4 wins from 1100m to 1650m, A$61,957, 1st TTC National Apprentice Heat H., Devonport RC Leading Jockey Raquel Clark H., 3rd TTC Magic Millions 2YO P., TTC Southern Cross Austereo H., TTC Fine Printers H., Devonport RC Tasracing.com.au H., 4th TRC Elwick S., L

Colinelle (12g, St Covet, Rory’s Jester). 4 wins from 1000m to 1200m, A$117,400, 1st Qld Tatt’s RC Winning Edge Presentations H., BRC Blokes Day Out H., 2nd SCTC Coastline BMW 5 Series H., 3rd BRC Hamilton Hotel P., BRC Darley Kingsford-Smith Cup Day H., BRC Magic Millions Life Changing H., Qld Tatt’s RC Winning Edge Presentation H., 4th BRC Bribie H., L, BRC Lightning H., L

Pinch Passion (14g, Black Minnaloushe, Straight Strike). 3 wins from 1600m to 1666m, A$132,155, 1st SCTC Ursin.Dk Hairsalon H., Ipswich TC Sky Thoroughbred Central Maiden P., 2nd SCTC Coastline BMW M2 H., BRC CFMEU Qld& NT Branch H., 3rd Ipswich TC Western Suburbs Hockey H.

Licko’paint (15f, Redoute’s Choice, Marauding). 2 wins from 1200m to 1300m, A$89,625, 1st MVRC VICSES Barry Plant H., MRC Ladbrokes Multiverse Maiden P., 2nd MRC Ladbrokes Money Back Odds H., ATC Ranvet Power Formula H., ATC TAB H.

My Winner (14g, Foreplay, Centaine). 2 wins from 1200m to 1400m, A$443,177, 1st HKJC Lung Fu Shan H., HKJC Dendrobium H., 2nd HKJC Citigold Private Client H., HKJC Big Profit H., 3rd HKJC Po Toi H., HKJC Chinese Chamber of Commerce Cup, HKJC Maria Galland H., HKJC Chevalier E&M Engineering H., HKJC Lukfook Jewellery Pt Collection H., HKJC Cuhk Alumni Cup

Faith’s Encore (13f, Danehill, Kenmare). 2 wins from 1100m to 1200m, A$114,990, 1st ATC All Too Hard Maiden 2YO H., ATC Theraces H., 2nd ATC ClubsNSW H., 3rd ATC Theraces H., ATC TAB Rewards H., ATC TAB Rewards H., 4th ATC Fireball S., L

King’s Trooper (15g, Encosta de Lago, Capote). 2 wins at 1200m, A$247,998, 1st HKJC HK Country Club Challenge, HKJC Wang Tau Hom H., 2nd HKJC Jedburgh H.

Lagerfeld (14g, Exceed and Excel, Dolphin Street). 7 wins from 1100m to 1200m, A$246,890, 1st MVRC Pro Star Entertainment H., 2nd MVRC Murray Nangatta H.

Lido Beach (15g, Oasis Dream, Fairy King). 6 wins from 1000m to 1200m, A$149,395, 1st WATC Schweppes H., 3rd WATC Darren Richardson 50th H., WATC Budget Car &Truck Rental H.

Our Dasha (14f, Refuse to Bend, Favorite Trick). 6 wins from 800m to 1200m, A$155,395, 1st ATC Hong Kong Tour Sprint H., 3rd ATC Agency Real Estate H.

Tim’s Principal (13g, Success Express, Twig Moss). 5 wins from 1103m to 1400m, A$275,045, 1st Scone RC Arrowfield Country Cup, 2nd Tamworth JC H&NWRA Country Championship Qualifier, ATC TAB Highway H., ATC Winter Racing H., Scone RC Widden Stud H., SAJC Ubet SA Derby 13th May H.

Dalswinton (15g, Redoute’s Choice, Groom Dancer). 5 wins from 1400m to 1600m, A$189,090, 1st SAJC Cornerstone Stud H., 2nd MRC National Apprentice H., 3rd Bendigo JC Jayco Vobis Gold Rush 2YO P.

Denmiss (14f, Johannesburg, Desert King). 4 wins from 1000m to 1412m, A$155,685, 1st ATC TAB Highway H.

Lady Demi (14f, Commands, Real Quiet). 3 wins from 1010m to 1200m, A$149,415, 1st ATC TAB Highway H., 2nd ATC TAB Highway H., ATC TAB Highway H., ATC TAB Highway H., ATC Racing NSW Trainers Highway H.

Not Another Reiby (17g, Commands, Snippets). 3 wins from 1000m to 1100m, A$96,930, 1st ATC Territories at Darley H., 3rd ATC TAB H., ATC Iron Jack Maiden H.

Our Vidia (12f, Desert Prince, Rory’s Jester). 3 wins from 1000m to 1100m, A$117,390, 1st MVRC Ranvet 2YO P., 3rd VRC National Hall of Fame H., MVRC Opus Group Tour of Victoria Sprint Final H., MVRC Adapt Australia H.

Zesty Belle (17f, King’s Best, Marauding). 2 wins from 1000m to 1100m, A$169,825, 1st VRC TAB Long May We Play H., 2nd MRC Michael Fox H., MRC Mrs King 2YO H., 3rd VRC Schweppes Bagotville 2YO H., MRC Ladbrokes Odds Boost Exotics 2YO H.

Ozil (14g, Viscount, Danehill). 2 wins at 1200m, A$53,642, 1st Manawatu RC Oaks Stud Trophy, 2nd Manawatu RC McDonalds H., 3rd WRC Head to Flamingo Joes H., 4th Wanganui JC Wanganui Guineas, L

Valley Rattler (18g, Iglesia, Seattle Siesta). 2 wins at 1200m, A$134,300, 1st BRC Venue Mode Maiden 2YO P.

Syd’s Coin (15g, Starcraft, Redoute’s Choice). 2 wins from 1100m to 1600m, A$100,125, 1st MRC Drinkwise H.

Grapevine (11f, Oarsman, Sea Road). 2 wins from 1010m to 1120m, A$69,550, 1st BRC Carlton Draught 2YO P.

Dr Proactive (13g, Danzero, Dance Floor). Winner at 1200m, A$324,652, 1st HKJC Hap Mun Bay H., 2nd HKJC Longines International Jockeys Champ H., HKJC Mut Wah H., HKJC Kalanchoe H., HKJC HKFC Centenary Cup, 3rd HKJC Tin Ha Shan H., HKJC Great Harvest Group H., HKJC Oncidium H.

Viascon (11f, Tierce, Sovereign Red). Winner at 1250m, A$48,665, 1st ATC Drummond Golf Maiden P., 3rd ATC Cellarbrations H., ATC Testa Rossa at Vinery Maiden H.

Colestah (15f, Exceed and Excel, Lunchtime). Winner at 1100m, A$22,000, 1st ATC ANZ Bloodstock News Maiden H.

 

Denman Videos

CLICK TO SEE DENMAN PARADE IN 2021

Denman News

Big Hearted just golden for Clements in Singapore feature

Inglis graduates were to the fore on the international stage over the weekend with big-race winners in both Singapore and Hong Kong. Both by Twin Hills stallions! The aptly named Big Hearted (Hallowed Crown x Secret Selection) showed a tremendously willing attitude to outpoint more seasoned rivals in the SGP$1m (A$1m) Singapore Gold Cup over […]

Read More